hrinfinance | Weblog e-recruitment
 
   

Vacaturebarometer


Door: Nienke Smit, 18-8-2009
ReactieformulierNieuwe berichten in uw E-mailboxAlle nieuwe berichten in uw RSS

Verschillende partijen informeren ons over de stand van zaken ten aanzien van online vacatureplaatsingen. Zo kennen we de Monsterboard Employment index, die momenteel op 93 punten staat. (April 2008 op 210 punten..., een daling van 55%) . Gelukkig constateert Monsterboard ook dat we gestopt zijn met dalen

En Jobfeed, gevolgd door Recruimentmatters/Marc Drees, die weer een andere systematiek erop na houdt en momenteel op 82.000 nieuwe vacatures staat, terwijl dit op 28 april 2008 nog 150.000 was. Overigens is hier in de tellingsystematiek wel iets gewijzigd dus het is niet 100% betrouwbaar met elkaar te vergelijken maar we kunnen gerust constateren dat er een forse aderlating heeft plaatsgevonden. Jobfeed heeft in de afgelopen maanden nog geen stop genoteerd en houdt de adem in.

Voor beide indexen geldt, dat ze alles meten wat ze tegenkomen, en dus met name ook beïnvloed worden door de uitzend- en detacheringsconcerns die verantwoordelijk zijn voor grote aantallen al dan niet reële vacatures. Ik vind het daarom lastig om zware conclusies te trekken uit deze indexen.

Vorig jaar april, had ik puur uit nieuwsgierigheid het idee opgevat om eens te noteren wat de 8 grootste/belangrijkste organisaties in de financiële dienstverlening online aan vacatures op hun eigen website (meest zuiver) hadden staan, om zodoende een eigen, meer specifieke vacaturebarometer te creëren. En het leek me aardig om nu de huidige stand van zaken er tegenover te zetten.

Het betreft de organisaties ABN Amro Bank, Achmea, AEGON, Delta Lloyd, DNB, ING Groep, Fortis en SNS REAAL. Deze 8 bedrijven hadden ruim een jaar geleden 1033 vacatures online staan. Inmiddels zijn dat er nog maar 598. Een teruggang van ruim 40%. Dat strookt dus met de algemene tendens, maar dat is ook niet vreemd, de financiële dienstverlening is een belangrijke werkgevende sector in Nederland. Bovendien wordt in deze sector veel gebruik gemaakt van vacaturesites omdat de mensen die er in werken veelal bureau/kenniswerk doen en zeer gewend zijn aan internet en haar mogelijkheden. De daling is groot, maar minder groot dan de eerstgenoemden indexen berekenen, dit komt ongetwijfeld omdat de recessiegevoelige flexwerk-vacatures eruit gefilterd zijn. We kijken hier tenslotte naar de ´vaste banen´index van de 8 belangrijkste werkgevers in de financiële dienstverlening.

Er is gelukkig inderdaad een glinstering van hoop die monsterboard ook zag, in juni waren de vacatureaantallen in totaliteit gelijk aan die van dit moment. dus we gaan niet verder achteruit. Nu hopen dat na de vakantie de vacature-aantallen(traditiegetrouw) weer aantrekken, anders weet ik zeker dat we nog een jaar van recessie tegemoet gaan.