hrinfinance | Weblog e-recruitment
 
   

“Zingevende“ vacatureteksten


Door: Nienke Smit, 16-3-2009
ReactieformulierNieuwe berichten in uw E-mailboxAlle nieuwe berichten in uw RSS

Hoewel het belang van internet door de jaren heen enorm is gegroeid (ten koste van print), vind ik dat er aan de kwaliteit van vacatureteksten nog maar bar weinig verbeterd is.

Veel vacatureteksten zijn (gedeeltes uit) officiėle functieprofielen uit het functiesysteem van organisaties.
Er staat een gortdroge opsomming van feiten, vaak volgens deze structuur : Organisatie / Afdeling / Functieprofiel / Kandidatenprofiel / Direct solliciteren.

Met die zakelijke opsomming is op zichzelf niet veel mis. Hoewel, in tijden van schaarste op de arbeidsmarkt (en ja, onder financiėle hoogopgeleide professionals praten we nog steeds over schaarste), zou je je niet moeten beperken tot de feiten maar vooral ook energie moeten steken in de wervende kant van de vacatureteksten. En de wervende kant van een vacaturetekst is niet de mooie auto of secundaire arbeidsvoorwaarden, want laten we eerlijk zijn, in Nederland heeft ieder bedrijf dat wel goed voor elkaar.

Wat mij betreft kun je je alleen nog onderscheiden, door het werk “zin“ te geven. Een doel, een reden waarom die vacature er is. Mensen willen geen losse radertjes in een geheel zijn, ze willen weten waarom die functie er toe doet. Waar het toe moet leiden. Wat er te bereiken valt. Zingeving maar dan niet zweverig.

Wie wordt er warm van deze functie-omschrijving:

Het initiėren, leiden, begeleiden en participeren in projecten op dit gebied alsmede het leveren van adviezen en geven van ondersteuning zijn hierin een belangrijk aspecten.

Geen letter verkeerd, maar niettemin, ook beslist niet wervend of zingevend. Projecten om de projecten. Wat moeten die projecten bijdragen aan de organisatie? Zou iemand het nog weten?

Of deze:

Acteren als onafhankelijke en proactieve sparringpartner op verschillende niveaus binnen de organisatie op het gebied van compliance, wet- en regelgeving en intern beleid.

Een hoop wol, weinig schaap. Misschien zouden bedrijven er goed aan doen, nu het toch wat rustiger is op de meeste recruitmentafdelingen, om richtlijnen op te stellen voor het schrijven van vacatureteksten of hier externe hulp bij te zoeken. Hier alvast wat tips voor een wervende vacaturetekst:

1. Gebruik geen (intern) vakjargon of functiebenamingen (Medewerker C o.i.d.)
2. Blijf kernachtig, beantwoord de vraag: Waar is ... verantwoordelijk voor.
3. Omschrijf de context, afdeling, collega“s waar mee samengewerkt wordt
4. Vergeet de opleidings- en doorgroeimogelijkheden niet.
5. Probeer navelstaren te voorkomen en vanaf een hoog helicopterniveau naar de functie te kijken. Wat draagt de nieuwe collega bij aan het geheel. Omschrijf dat kernachtig . Iedereen wil een zinvolle functie. Wat is de zin van deze functie?

Als uitsmijter nog een omschrijving die weinig bijdraagt aan een “zinvol“ gevoel:

Je houdt je bezig met de totstandkoming van ons bedrijfsplan, inclusief de deelplannen die wij moeten inleveren bij ...

Plannen maken omdat je ze moet inleveren. Tja. Dit soort zinnetjes sluipen er soms ongemerkt in als je te dicht op de materie zit. Maar er is natuurlijk altijd een betere reden te formuleren waarom plannen gemaakt moeten worden. Een reden die wel overtuigend en wervend is!